تطبیق حسابرسی

حسابرسى تطبيق

آشنایی با نرم افزار حسابرسی تطبیق

نرم افزار حسابرسی تطبیق جزو اولین و برترین نرم افزارهای حسابرسی است که توسط تیم مجرب و کارآزموده شرکت حسابداری و حسابرسی اقتصاد قرن، تولید و عرضه شده است. شرکت حسابداری و حسابرسی شرکت اقتصاد قرن از اولین گروه های مالی و بازرگانی ایران می باشد، در زمینه امور حسابرسی و مالی انواع شرکت ها فعالیت می کنند و روند رو به رشدی را تاکنون پیموده اند و تیم مجربی را بکار گرفته است، در حال حاضر در بیشتر شهرهای بزرگ کشور دارای شعبه می باشد. در این مقاله قصد داریم درباره اولین نرم افزار حسابرسیدر ایران بنام نرم افزار حسابرسی تطبیق تولید شرکت اقتصاد قرن صحبت کنیم. از ویژگی های یک نرم افزار خوب حسابرسی بگوییم و با کاربرد و مزایای نرم افزار حسابرسی تطبیق نیز آشنا شویم.

جهت سفارش و خرید نرم افزار حسابرسی تطبیقتحت شبکه وارد فروشگاه آنلاین اقتصاد قرن شوید

نرم افزار حسابرسی و حسابداری چیست؟

نرم افزارهای مالی چون نرم افزار حسابداری و حسابرسی به عنوان قلب فرآیندهای شرکت می باشند، باید طوری طراحی شوند که برای هر نوع شرکتی چون سهامی عام و خاص و تعاونی با هر اندازه ای حتی شرکت های کوچک قابل استفاده باشند. شرکت ها با نداشتن یک سیستم حسابداری درست دچار سردرگمی و پیچیده شدن فعالیت ها می شوند، حال آنکه داشتن یک نرم افزار حسابداری و یا حسابرسی خوب به کارایی بیشتر شرکت و سامان دادن به فعالیت ها و منظم شدن حساب های مالی شرکت منجر می گردد، دغدغه مدیران برای حساب و کتاب را از بین می برد و فرصت بیشتری برای آنها فراهم می کند تا روی فعالیت های اصلی شرکت و پیشبرد آن تمرکز کنند. در ادامه از ویژگی های نرم افزار حسابرسی خوب می گوییم و با نرم افزار حسابرسی تطبیق نیز آشنا خواهیم شد.

ویژگی های یک نرم افزار حسابرسی خوب

حسابرسی شرکت ها یعنی بررسی صورت های مالی و گزارش گیری از آنها جهت ارائه به موسسات مالی و بانک ها، موسسات مالیاتی و شرکت های بازرسی دولتی شامل انواعی چون حسابرسی داخلی، عملیاتی و حسابرسی مالیاتی می باشد که مسئولیت بررسی و اجرای رسیدگی به حساب ها و یا صورت های مالی، مستند سازی تصمیمات، برآوردهای مالی انجام شده را برعهده دارد.

از اینرو یک سیستم حسابرسی خوب باید در درجه اول قابلیت محاسبه تمامی صورت های مالی را داشته باشد و بتواند به ابزارهای دیگری چون اکسل و ورد متصل شود، قابلیت نصب بر روی انواع سیستم ها را داشته باشد، انعطاف پذیر باشد، دارای پوشش دهی دقیق و سریع باشد، قابلیت گزارش گیری استاندارد و قانونی و تصمیم گیری سریع و دقیق بر اساس گزارش ها و قابلیت تطبیق پذیری آسان را داشته باشد، علاوه بر همه این موارد یک نرم افزار حسابرسی خوب باید طوری طراحی شده باشد که استفاده از آن راحت و آموزش پذیر باشد. حال به معرفی نرم افزار حسابرسی تطبیق به عنوان اولین نرم افزار حسابرسی در ایران، تولید شرکت مدیران محاسب اقتصاد قرن می پردازیم و با ویژگی های جالب و مزایای نرم افزار حسابرسی تطبیق نیز آشنا خواهیم شد.

آشنایی با نرم افزار حسابرسی تطبیق

از آنجایی که عملیات حسابرسی نیاز به نیروی انسانی دارد و کاری زمانبر و هزینه بر برای شرکت ها است، شرکت مدیران محاسب اقتصاد قرن به فکر طراحی نرم افزاری جهت انجام این امور افتاده است و نرم افزاری پرکاربرد به نام نرم افزار حسابرسی تطبیق را طراحی، تولید و عرضه کرده است. که قابل استفاده برای همه انواع شرکت ها با کارکردهای گوناگون می باشد. نرم افزار حسابرسی تطبیق همه عملیات حسابرسی از بررسی و تطبیق صورت های مالی، تجزیه و تحلیل ها، گزارشگیری دقیق، مستندسازی عملیات و برآوردهای لازم را انجام می دهد.

کاربرد و مزایای نرم افزار حسابرسی تطبیق

کاربرد و مزایای نرم افزار حسابرسی تطبیق به عنوان بهترین نرم افزار حسابرسی شامل مواردی چون تحلیل و بررسی دقیق، گرافیک و ظاهر خوب، دارای سیستمی به روز و حرفه ای، به روز رسانی خودکار، سفارشی سازی، قابلیت تطبیق پذیری آسان، سازگار با انواع دیگر نرم افزارها برای تحلیل، مقیاس پذیری عالی، قابلیت کارکرد راحت را دارد. از همه مهمتر نرم افزار حسابرسی تطبیق دارای امنیت بالا می باشد.  همچنین هدف نهایی نرم افزار حسابرسی تطبیق افزایش کارایی و شرکت و استفاده بهینه از امکانات و سرمایه های آن است.

 نکات قابل توجه از حسابرسی و نرم افزار حسابرسی تطبیق

 • حسابرسی بیشتر در ۲ بخش حسابرسی صورت های مالی و حسابرسی داخلی (کنترل داخلی) برای شرکت ها صورت می گیرد. مستند سازی کلیه تصمیم های اخذ شده ، برآوردهای لازمه و شواهد و صورت های مالی جمع آوری شده و کاهش ریسک مالیاتی و افزایش کارایی فعالیت های شرکت از وظایف و کارکردهای یک سیستم حسابداری است که نرم افزار حسابرسی تطبیق همه این مزایا را دارا می باشد.
 • توجه کنید که در حسابرسی کاربرگ های حسابرسی از ابزار اصلی مستند سازی از زمان برنامه ریزی تا گزارش گیری هستند که بسته به نوع حساب متغیر می باشد. نکته ای که هنگام تهیه کاربرگ ها باید توجه شود این است که اطلاعات وارد شده در کاربرگ ها واضح باشد به طوری که برای سایرین به طور دقیق قابل استفاده باشد. مراقبت و نگهداری و محرمانه بودن کاربرگ های حسابرسی نیز از وظایف یک حسابرس است.
 • همچنین حسابرسی دارای ۲ نوع پرونده می باشد، یکی پرونده دائم شامل مدارک، قراردادها، توافقنامه ها، اظهارنامه ها و کاربرگ های تهیه شده جهت استفاده در حسابرسی های بعدی می باشد. دیگر پرونده حسابرسی، پرونده جاری برای مستندات، کاربرگ های در حال استفاده و تصویر مدارک حسابرسی سال جاری است که البته همه این موارد با داشتن نرم افزار حسابرسی تطبیق به طور دقیق و هماهنگ طراحی شده و قابلیت اجرا و پیاده سازی دارد.

بخش حسابرسی

در مرحله بعدی نرم افزار تخصصی تطبیق به کاربر این امکان را می دهد که بتواند با تهیه کاربرگ ۶۰۲۰ (کاربرگ صورت های مالی ) و بهره مندی از سیستم عطف گذاری هوشمند به ساخت کاربرگ های اصلی، معین و تفصیل ها و نهایتا نمونه گیری و رسیدگی آنها بپردازد . کاربر می تواند در هر سطحی از حسابها با بررسی گردش حساب مربوطه و با استفاده از ابرازهای پیشنهادی مانند انواع فیلترها ، درصد نمونه گیری،درصد رسیدگی طرف حسابها در سایر عطف ها و …  در انتخاب نمونه ها حسابرسی دقیق و موثر و قابل اعتماد را تجربه کند  .

در نرم افزار تخصصی حسابرسی تطبیق کنترل های حسابرسی بصورت انتخاب کنترل ها در سطح کل و یا معین و اعمال عطف آنها در سطوح رسیدگی پایین تر می باشد. همچنین می توان بصورت انتخاب کنترل ها برای هر کاربرگ رسیدگی بصورت مجزا و یا ترکیب هر دوی این روش ها استفاده کرد .

گزارشات بخش حسابرسی تطبیق مانند گزارش تراز های شناور بصورت تحلیلی و گزارش اقلام راکد و تهیه کاربرگ تاییدیه بدهکاران و بستانکاران و … برای حسابرسان بسیار کارآمد و راهبردی می باشند .

گزارش آمار رسیدگی ها به مدیر و سرپرست پروژه امکان مشاهده میزان رسیدگی ها در سطوح مختلف حسابها و عطف های ۶۰۲۰ را در هر لحظه از عملیات حسابرسی میدهد و می توان با در اختیار داشتن تعداد ساعات کاری در هر بخش به کارت بودجه آن پرونده رسید .

نهایتا پس از یک عملیات رسیدگی کامل کابر می تواند با استفاده از ابزار خروجی PDF  یک پرونده کامل الکترونیکی بصورت مرتب شده براساس سطوح عطف گذاری جهت چاپ و بایگانی در اختیار داشته باشد .

چرا باید از نرم افزار حسابرسی استفاده کرد؟

حسابرسی های منظم برای اکثر شرکت ها یک ضرورت تجاری استاندارد است. حتی اگر طبق مقررات لازم نباشد ، ممیزی مستقل بینش تجاری ارزشمندی را به همراه اعتبار گزارشگری مالی شرکت ارائه می دهد.

اما با توجه به ضرورت امر حسابرسی از یک طرف و هزینه های سنگین آن از سوی دیگر آیا می توان از راهکارها و روش هایی استفاده کرد که باعث کاهش میزان هزینه ها و بالا بردن بازدهی بیشتر تیم حسابرسی گردد؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم بله نرم افزار حسابرسی تطبیق دقیقا ابزاری است برای افزایش سرعت و دقت  و کاهش هزینه در عملیات حسابرسی.

نرم افزار حسابرسی تطبیق علاوه بر مستند سازی عملیات حسابرسی بصورت سیستمی این قدرت را به حسابرس میدهد که  با در اختیار داشتن  ابزار ها و قابلیت های تحلیلی و گزارشات پویای حسابرسی یک حسابرسی دقیق و خوشایند را تجربه نماید.

از نگاه دیگر حضور در محل مشتری می تواند از قبل برنامه ریزی شده و به میزان قابل توجهی کاهش یابد(اغلب فقط به چند روز یا حتی یک روز) این دوره، بسیار کوتاه تر و دارای زمانبندی هدفمند می باشد و همچنین مشوقی برای ارتباطات یکپارچه است که درک متقابل را تقویت می کند و به ایجاد رابطه کمک می کند.

آیا سایر کشورها هم از نرم افزار حسابرسی استفاده میکنند؟

به طور حتم در جوامع پیشرفته همواره  نظم و یکپارچگی و سرعت و دقت حرف اول را میزند و اینها تنها زمانی بدست می آیند که فرآیند مربوطه از قدرت سیستمی شدن بهره مند باشد .

در فرآیند حسابرسی نیز همچون سایر فرآیندها سیستمی شدن امری بسیار مهم در  بالا بردن بهره وری و بهینه سازی عملیات حسابرسی می باشد بنابراین بطور حتم جوامع پیشرفته از آن بهره میبرند و میدانیم در حال حاضر سالهاست که در اکثر این جوامع ابزارهای حسابرسی جای خود را میان حسابرسان باز کرده است .

امکان ثبت یک پرونده با وارد کردن بانک اطلاعات نرم افزار حسابرسی مربوطه

 • ورود کلیه داده های حسابداری (اعم از اسناد قبل بستن و اسناد بستن) با قابلیت انتخاب محدوده جهت حسابرسی
 • گزارشات پویا جهت تراز ها در سطوح ۵ گانه سرفصل ها با انتخاب محدوده سرفصل ها و یا انتخاب نمونه ای از سرفصل ها
 • امکان انتخاب نوع کدینگ سیستم به صورت یونیک یا وابسته
 • امکان ورود اطلاعات حسابداری در پنج سطح (کل – معین – تفصیل ۱ – تفصیل ۲ –تفصیل۳)
 • امکان ویرایش اطلاعات پرونده ثبت شده در فرم جداگانه
 • امکان بررسی تراز های هر حساب در هر کدام از سطوح
 • امکان بررسی گردش هر حساب در هر کدام از سطوح
 • گزارشات پویا برای کل اسناد حسابداری با انتخاب محدوده تاریخ و یا شماره اسناد (اعم از اسناد قبل بستن و اسناد بستن )
 • قابلیت نمونه گیری هوشمند بر اساس ۵% سطح اهمیت صورت های مالی
 • گزارش تحلیلی تراز های تفصیل شناور با قابلیت ستون درصد افزایش یا کاهش به نسبت گردش کل دوره و اول دوره
 • گزارش اقلام راکد کل پرونده حسابرسی در سطح عطف های انتخابی ۶۰۲۰
 • قابلیت مشاهده و ویرایش طرف حسابها در حسابداری و کاربرگ های حسابرسی (طرف حسابهای تیپ بصورت خودکار توسط سیستم وارد می شود لذا بمنظور تکمیل فرآیند وارد کردن طرف حسابها در کاربرگ های رسیدگی قابلیت ورود طرف حسابهای ترکیبی پیشنهادی و اعمال آن در طرف دیگر طراحی شده است.)
 • مشاهده اطلاعات کاملی از ردیف حساب انتخابی در کاربرگ های حسابرسی در پنجره مجزا  شامل تعداد حسابهای در سطوح زیرین این حساب جمع گردش ها و مانده ها در طول دوره و ابتدای دوره
 • مشخص نمودن حساب های نقل از سال قبل بدون ورود به گردش آنها با کلمه کلیدی BF
 • امکان تهیه کاربرگ های اصلی ، معین و تفصیل ها با فرمت اصلی سازمان حسابرسی
 • قابلیت تعریف عطف های ۶۰۲۰ در فرمت تعریفی شرکت در فرم مجزا ( در این فرآیند کاربر می تواند لیست عطف های ۶۰۲۰ شرکت خود را اعم از عددی و یا حروف یکبار در فرم تعریف شده وارد نموده و سپس با سایر سیستم های شرکت جهت استفاده سایر حسابرسان به اشتراک بگذارد.)
 • قایلیت عطف گذاری در کلیه سطوح با قوانین استاندارد عطف گذاری سازمان حسابرسی
 • قابلیت ویرایش عطف ها در تمامی سطوح حتی بعد از رسیدگی و بروزرسانی اتوماتیک توسط نرم افزار
 • امکان رسیدگی در تمامی سطوح کل ، معین ، تفصیل ها
 • امکان وارد کردن کنترل های حسابرسی شرکت در لیست کنترل ها و به اشتراک گذاشتن آن در تمامی سیستم های شرکت ( با این توضیح که قابلیت ویرایش و اضافه شدن در لیست کنترل ها روی هر سیستم بصورت مجزا هم وجود دارد .)
 • انتخاب کنترل های حسابرسی در سطوح کاربرگهای کل و معین و قرار دادن عطف آنها به عنوان عطف کنترل های حسابرسی در کاربرگ های رسیدگی (در این قابلیت کاربر می تواند برای سطوح حسابهای کل و معین لیست کنترل ها را انتخاب نموده و نرم افزار این عطف را بصورت خودکار به عنوان کاربرگ کنترل های پیشنهادی در کلیه رسیدگی های سطوح پایین قرار می دهد با این توضیح که قابلیت حذف و یا انتخاب مجزای کنترل ها در هر کدام از کاربرگ های رسیدگی وجود دارد. )
 • قابلیت فیلتر شده تمامی ستون ها در گردش حساب ها جهت انتخاب هر چه آسانتر اسناد مورد رسیدگی
 • قابلیت انتخاب و ویرایش طرف حساب ها در کاربرگ رسیدگی و اعمال اتوماتیک طرف مقابل
 • پر شدن خودکار رسیدگی شدها در سایر سرفصل ها با قرا گرفتن عطف رسیدگی شده در کاربرگ حسابرسی و گزارش آن در پنجره مجزا و گزارش جمع رسیدگی شدها در سایر سرفصل ها بصورت اتومات توسط نرم افزار ( در این فرآیند کاربر با وارد شدن به گردش هر حساب می تواند لیستی از ردیف های رسیدگی شده در سایر سرفصل ها بهمراه عطف آن را ببیند .)
 • قابلیت مشاهده گزارش رسیدگی شده ها توسط کاربر در پنجره مجزا ( در این لیست امکان لینک شدن به هر کدام از سرفصل های رسیدگی شده از قبل هم وجود دارد.)
 • قابلیت انتخاب اسناد جهت رسیدگی با استفاده از فیلتر های از قبل آماده شده مثل :
 • انتخاب کل اسناد
 • انتخاب محدوده اسناد انتخابی
 • انتخاب محدوده تاریخ انتخابی
 • انتخاب محدوه مبالغ انتخابی
 • قابلیت پاک کردن فرم رسیدگی شده توسط کابر
 • فرم آمار رسیدگی ها شامل ( تعداد کاربرگ های اصلی و رسیدگی – درصد رسیدگی- مبالغ رسیدگی شده و اول دوره و … در سه بخش مجزا ( از نتایج این گزارش می توان میزان رسیدگی کاربر روی هر کدام از سرفصل ها را بدست آورد و از خروجی آن برای محاسبه میزان بودجه پرونده حسابرسی استفاده نمود.)
 • آمار رسیدگی براساس عطف ۶۰۲۰
 • آمار رسیدگی براساس کدهای کل
 • آمار رسیدگی براساس عطف انتخابی
 • کاربرگ ۶۰۲۰ با فرمت کاربرگ صورتهای مالی با قابلیت ورود داده در کلیه ستون های ۶۰۲۰ و فرمت چاپی در دو صفحه A4 مجزا
 • کاربرگ تاییدیه بدهکاران و بستانکاران (در این گزارش لیستی از گردش اشخاص روی سرفصل های صورتهای مالی را محاسبه و در اختیار کاربر قرار می دهد.)
 • گزارش ترازهای تحلیلی در سطوح کل و معین و تفصیل ها
 • امکان پر شدن ستون اقلام مقایسه ای در کلیه کاربرگ های حسابرسی
 • امکان چاپ کلیه کاربرگ های حسابرسی و حسابداری با فرمت های استاندارد
 • امکان ارسال خروجی کلیه فرم ها به اکسل و سایر فرمت ها با هدر شرکت رسیدگی
 • امکان مرتب سازی در جداول برای تمامی ستون ها
 • فیلترهای اکسلی برای کلیه فرم ها در برنامه
 • مشاهده جمع ستون ها در پایین جداول
 • قابلیت خروجی PDF از کل پرونده حسابرسی بهمراه گزارش کاملی از تعداد رسیدگی ها و کاربرگ های حسابرسی در سطوح مختلف
 • تعریف فرم ۶۰۶۰ و۶۰۵۰ بهمراه قابلیت دریافت اسناد تعدیلات و طبقه بندی بصورت فایل اکسل و اعمال آن در کلیه کاربرگ ها ( در حال طراحی… )
 • پشتیبان گیری و برگرداندن پشتیبان
 • تنظیمات و امکانات جانبی نرم افزار

جهت سفارش و خرید نرم افزار حسابرسی تطبیقتحت شبکه وارد فروشگاه آنلاین اقتصاد قرن شوید

14 دیدگاه دربارهٔ «حسابرسى تطبيق»

 1. سلام با توجه به توضیحات بالا به نطرم نرم افزار خوبی به نظر میاد انشاالله موفق و پیروز باشید

 2. ساسان خسروابادی

  سلام برای پیش خرید نرم افزار حسابرسی تطبیق باید حضوری بیام خدمتتون؟
  ادرس دفتر رو اگه میشه لطف کنید

 3. جمشید گریوانی

  سلام خدمت جناب جوان میری تبریک میگم بابت تولید نرم افزار حسابرسی تطبیق به امید موفقیت های بیشتر

 4. سلام
  ميخواستم بدونم براى حسابدارى يك شركت بازرگانى كه واردات صادرات داره نرم افزار تطبيق مناسبتره يا رافع؟

 5. سلام
  نرم افزار حسابرسی خیلی خوبی هست. امیدوارم روز به روز و در ورژنهای بعدی بهتر هم بشه.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + ده =